Javító dolgozat mindazoknak, akiknek rosszul sikerült az év végi számonkérés.
Kérem, hogy a hiányzók is készüljenek.
Időpont: január 6., második óra. Témák: ismét a hidrogén, a klór, a víz és az oxigén.
Kémiából a következők kell, hogy szerepeljenek a füzetben! Akinek hiányos, vagy egyáltalán nem volt meg, december 19.-én péntekig hozza be és írja hozzá a hidrogén és a klór reakció egyenleteit.
Mivel pótlás, maximum négyest tudok rá adni.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Anyagi változások
1. fizikai változások, pl. a víz melegítése
2. fizikai-kémiai változások, pl. forralás, oldódás
3. kémiai változások, pl. a H égése vízzé
Hidrogén
A H az egyik leggyakoribb elem. A Földön elemi állapotban nem fordul elő, vegyületekben kötött formában jellemző.Leggyakoribb vegyülete a víz.
H-t vegyületeiből lehet előállítani, vegyipari alapanyag.
Néhány felhasználási területe: hegesztés, űrhajózás, növényi olajok keményítése. A csillagokban a H héliummá alakulása zajlik folyamatosan.
A víz
A Föld vízkészletének a mennyisége állandó. A jégben a vízmolekulák kristályt alkotnak. A molekulákból felépülő kristályt molekularácsnak nevezzük. A víz kitűnő oldószer, fontos ipari alapanyag.
A klór
A klór erősen reakcióképes anyag, általában vegyületekben fordul elő. Hagyományos fertőtlenítő anyag. A hidrogén-klorid, azaz a sósav a klór egyik legfontosabb vegyülete. A háztartásban tisztító-fertőtlenítő hatása miatt használjuk. Jellemző reakciói: hidroggén, fémek. Fémekkel kloridokat alkot. A klór sárgászöld szímnű, szúrós szagú gáz.
Oxigén
Az ózon képlete: O3
Tulajdonságai: a jód gőzéhez hasonló szagú, mérgező gáz. Az ózon és az oxigén ugyanannak az elemnek a két változata, amelyek összegképletükben és mfizikai tuláajdonságaikban különböznek egymástól. Az elemek eltérő molekula-összetételű vagy kristályszerkezetű változatait allotrop módosulatoknak nevezzük.
Házi feladatok: Tk. 36. o. /szürke/ 2., 4. f.
Halogénelemek (kb. 5 mondatos vázlat).
-------------------------------------------------------------------
Kedves tanulók!
Az alábbiakkal a tájékozódást, tanulást kívánom segíteni, különösen azok számára, akik hiányoztak.
Mindenkit kérek, hogy a hiányzókat tájékoztassák az aktuális anyaggal, házi feladattal, közelgő dolgozattal kapcsolatban, mert pl. azt, ha valaki otthon volt pár napot, de már pénteken volt iskolában és nem tud a következő hétfői dolgozatról, azt nem tudom figyelembe venni.
Mi a hetvenes-nyolcvanas években is meg tudtuk oldani, hogy megkérdezzük az anyagot, pedig akkor még nem volt sem internet, sem telefon és én a faluból egyedül jártam az osztályba Salgótarjánba.
Hogy hogyan? Pl. bement valamelyik szülő megkérdezni, ha másképp nem, vagy kijött busszal 20 km-ről a barátom és kihozta a leckét.
Mindezt csak azért írom le, mert rendszeres a hivatkozás arra, hogy "a közelemben nem lakik senki, így nem tudtam megkérdezni", ami azt jelenti, hogy mondjuk 1 km-en belül.
Persze más a helyzet, ha valaki heteket hiányzik!
Próbálom itt is jelezni a közelgő dolgozatokat, de ha elmarad ezirányú közlésem, azt sem fogadom el okként, hogy ne készüljön valaki, mert órán úgyis elmondom többször is, amúgy meg folyamatosan kellene készülni, mert röpdolgozat és felelés bármikor lehetsége
Legutóbbi tananyag: november 25., kedd: A klór (2.rész): a klór tulajdonságai, jellemző vegyületei, stb. Föladva az anyag végéig, TK. 26. oldaláig.
Házi feladat: vázlatírás a halogénekből, 5 mondatban a füzetbe. (TK. 27. oldaltól), az anyag átolvasása.
Következő anyag: Az oxigén (TK. 34.-36. o.) Érdekességek a neten:
http://www.oxygenbar.hu/tartalom/cikk/erdekessegek
Tervezett dolgozat: 2014. december 9., kedd
Felkészülni a következőkből kell:
Tk. 16.-26. o., a halogénelemek csak röviden, egyéni vázlat alapján, 34.-36. oldal. A sósav (30.-33. o.) nem kell!
A füzeteket ugyanekkor beszedem és le fogom osztályozni az addig a füzetbe feladott házi feladatokkal együtt.
Mire számítsunk a félév végéig? Tervezet.
dec. 16.: A kén és vegyületei
2015. január 6. és 13.: felelés, jegyek lezárása.